Mimo, że koniec roku już blisko i sesja nadchodzi dużymi krokami, studenci pozostają w dobrych humorach. Powodem tego są oczywiście organizowane przez nich samych Juwenalia, odbywające się w Poznaniu już od czwartku, 24.05 do niedzieli, 27.05. Co jednak z młodszymi mieszkańcami naszego miasta i okolic? Starsi koledzy o nich nie zapominają
i wychodzą z inicjatywą „Kindernaliów”. Więcej o wydarzeniu opowiedziała mi liderka strefy animacji i członek teamu promocji, a jednocześnie studentka pedagogiki – Aleksandra Jagiełło.
Czym tak naprawdę są Kindernalia i skąd wziął się pomysł na samo wydarzenie? Czy studenckie Juwenalia były bezpośrednią inspiracją?
A.J. W zeszłym roku w trakcie trwania Juwenaliów odbywały się animacje dla dzieci. W tym roku postanowiliśmy to spotęgować. Stworzyliśmy całkiem nowe „-alia” – tym razem dla najmłodszych. Jest to więc inicjatywa fundacji Jeden Uniwersytet, samorządów studenckich oraz wszystkich wolontariuszy, którzy zgłosili chęć udziału w tym wydarzeniu.
Główna myśl przewodnia i idea wydarzenia to..?
A.J. Sprawienie radości dzieciom z okazji dnia dziecka, oraz „wyjście” do mieszkańców Poznania.
Na Waszej facebookowej stronie piszecie, że na festiwalu można spodziewać się strefy Małego Artysty, strefy cyrkowej czy też survivalowej. Jakie konkretne atrakcje macie w planach?
A.J. Na terenie całego pikniku będą się odbywać przeróżne atrakcje: od występów wokalnych, przez zumbę i warsztaty rolkowe, aż po czytanie. Każda strefa będzie oferowała ciekawe zabawy, takie jak tor przeszkód w strefie survivalu, czy też rzucanie balonami
z farbą w strefie Małego Artysty.
Znajdzie się również coś dla rodziców?
A.J. Tak. Rodziców zapraszamy do strefy food-trucków, gdzie będą mogli coś zjeść oraz odpocząć.
A co gdy rodzice potrzebowaliby dłuższej chwili odpoczynku? Jest możliwość krótkiego pozostawienia dziecka w danej strefie pod czyjąś opieką?
A.J. W takim wypadku rodzice mogą dać dziecku przestrzeń w danej strefie i bez obaw udać się do strefy rodzica, gdzie na leżakach znajdą chwilę na wyciszenie. Wasze bezpieczeństwo jest dla nas ważne, więc w strefie informacyjnej każde dziecko przed wejściem na teren festiwalu otrzyma bransoletkę, na której będzie umieszczone imię, wiek i numer do opiekuna w razie potrzeby kontaktu. Na terenie będzie funkcjonowała służba ochronna i informacyjna, aby wszyscy byli bezpieczni i szczęśliwi.
Tak jak wspominałaś, organizacja Kindernaliów jest tak jakby próbą wyjścia do mieszkańców Poznania. Zależy Wam na ociepleni wizerunku „szalonych” studentów?
A.J. Kindernalia są przede wszystkim możliwością integracji ze społecznością miasta Poznań. Jako studenci jesteśmy nieustannie obecni w przestrzeni miasta, a także w jego życiu. Chcemy dać się poznać mieszkańcom od nowej strony i spędzić z nimi fantastyczny czas.
Zorganizowanie takiego wydarzenia to wielka rzecz. Kto stoi za tym wszystkim?
A.J. Fundacja Jeden Uniwersytet, samorządy studenckie, wolontariusze.. Nieopisanym wsparciem są także nasze uczelnie i wszyscy sponsorzy. Honorowym patronatem objęła nas pani dziekan Wydziału Studiów Edukacyjnych Profesor zwyczajna dr hab. Agnieszka Cybal-Michalska, a także prezydent miasta Poznania!
Rozmawiała Julia KRYŚLAK
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.