Matury tuż tuż, z tej okazji mam przyjemność przygotować subiektywny przewodnik po najważniejszych zagadnienia, które mogą być przydatne podczas matury z języka angielskiego. Poniżej znajdziesz siedmiodniowy plan powtórkowy zarówno dla osób planujących zdawać wyłącznie podstawę, jak i poziom rozszerzony. Let’s get it started!
Dzień 1:
Przed samym egzaminem poświęć najwięcej czasu zagadnieniom, które sprawiają Ci kłopot. Z reguły najbardziej problematyczne okazuje się pisanie pod dyktando czasu. Dlatego też od tego tematu zaczynamy plan powtórkowy.
- Na sam poziom podstawowy zacznij od powtórzenia zwrotów charakterystycznych dla poniższych typów wypowiedzi: mail, list nieformalny, wypowiedź na bloga i forum.
- Powtórz jakie niezbędne elementy posiada każda z wymienionych wypowiedzi.
- Jeżeli zdajesz poziom rozszerzony dodaj do powyższej listy również: list formalny, rozprawkę oraz artykuł publicystyczny.
- Zwróć uwagę na zwroty grzecznościowe występujące w liście formalnym. Kiedy znasz godność adresata wykorzystuj zwrot: Yours sincerely na końcu listu. Kiedy nie wiesz kim jest adresat stosuj: Yours faithfully.
- Z arkuszy maturalnych dostępnych na stronie CKE wybierz losowy temat wypracowania i napisz przykładową wypowiedź mierząc swój czas. Nie ma lepszego sposobu na naukę pisania niż praktyka.
Dzień 2:
Kolejny dzień polecam poświęcić na dalsze wprawki do pisania.
- Powtórz, co powinien zawierać modelowy wstęp do każdego z typów wypowiedzi, które mogą pojawić się na maturze.
- Jakie elementy posiada modelowa argumentacja? Za pomocą jakich zwrotów płynnie połączyć części wypowiedzi?
- Co powinno znajdować się w podsumowaniu wypowiedzi? Pamiętaj, żeby nie wdawać się w szczegóły i zadbać o wyraźne oddzielenie części podsumowującej od argumentacji. Posługuj się odpowiednimi zwrotami. Moje propozycje na rozpoczęcie paragrafu podsumowującego: to conclude, to sum up, in short. Pamiętaj, że używanie słownictwa strukturyzującego prace pomaga osiągnąć lepszą punktację.
Dzień 3:
Matura z angielskiego to również część gramatyczna. Powtórz więc najważniejsze czasy. Ważne jest, aby pamiętać, jak są one skonstruowane, kiedy używać danej struktury. Pomocne może okazać się zapamiętanie charakterystycznych dla czasów zwrotów i słów. Na przykład widząc w zdaniu okolicznik czasu „since” wiesz, że czas, którym posługuje się autor, w tym zdaniu, to Past Perfect.
Na poziomie podstawowym powtórz:
- Czasy teraźniejsze: Present Simple, Present Continuous, Present Perfect, Present Perfect Continuous
- Czasy przeszłe: Past Simple, Past Continuous, Past Perfect
- Czasy przeszłe: Past Simple, Past Continuous, Past Perfect
Na poziomie rozszerzony należy wykazać się również znajomością:
- Past Perfect Continuous, Future Perfect, Future Perfect Continuous, Future Perfect in the Past
Dzień 4:
Kolejny dzień z gramatyką. Istnieją pewne zagadnienia, które lubią pojawiać się na egzaminie. Należą do nich:
- Strona bierna (passive voice)
- Mowa zależna (reported speech)
- Struktura have/get sth done oraz pokrewna have/get sb to do sth
Dzień 5:
Pamiętając o części słowotwórczej, polecam powtórzyć:
- Najczęściej używane czasowniki frazowe (phrasal verbs)
- Zasady stopniowania przymiotników i najczęściej występujące wyjątki w tej materii
- Zasady stopniowanie przysłówków
Dzień 6:
Dzień rzeczy mniej przyjaznych, ale bardzo ważnych i pewnie wiele razy już powtarzanych w waszych liceach. Niemniej warto je sobie odświeżyć:
- Czasowniki modalne (modal verbs)
- Tryby warunkowe (conditionals)
Dzień 7:
Został Ci ostatni dzień do matury, przebrnąłeś już przez całe sześć dni intensywnych powtórek – high five. Przyszedł teraz czas na łączenie przyjemnego z pożytecznym. Mając z tyłu głowy jutrzejszy listening, od którego zacznie się matura z angielskiego – posłuchaj miłego w brzmieniu w języku angielskim i postaraj się wyłapać o czym jest całość utworu. To ostatnia porada, którą mam dla wszystkich maturzystów. Wyśpijcie się dobrze!
Dzień egzaminu:
Zjedz dobre śniadanie i ruszaj na maturę, do której jesteś świetnie przygotowany! Good luck!
radziła Kornelia STARCZEWSKA