Był to rok trudny i wyjątkowy zarazem. Świat sportu, zdominowany przez pandemię koronawirusa, musiał nauczyć się funkcjonowania w zupełnie nowych warunkach. Zawodnicy zmuszeni byli żyć od wymazu do wymazu, w niepewności, czy plany i terminy znów nie ulegną zmianom. Mimo wszystko był to też czas wielkich sportowych emocji oraz sukcesów, w tym także tych polskich.
A jak AWANS DO EUROPEJSKICH PUCHARÓW – W tym roku kibice doczekali się polskiej drużyny w fazie grupowej Ligi Europy. Lech Poznań przebrnął przez eliminacje jako jedyny zespół z PKO Ekstraklasy, tracąc tylko jedną bramkę. Kolejorz trafił do grupy wraz z Benficą, Rangers F.C. i Standardem Liège. Na tym etapie zakończyła się jednak jego przygoda w europejskich rozgrywkach.
B jak BLACK LIVES MATTER – Fala protestów pod tym hasłem, sprzeciwiających się rasizmowi i przemocy wobec osób czarnoskórych, nie ominęła również świata sportu. Pod postulatami BLM podpisywali się zarówno zawodnicy, jak i zespoły, a nawet całe ligi. Poparcie okazywano czy to przez charakterystyczne przyklęknięcie na kolano, czy też hasła na koszulkach i banerach.
C jak CISZA – Kto by pomyślał, że będziemy się kiedyś zastanawiać, czy lepiej oglądać mecz, słysząc jedynie krzyki i rozmowy zawodników, czy z podłożonym przez realizatora sztucznym dopingiem kibiców. Cisza ogarnęła największe światowe areny, niemalże zrównując je z lokalnymi boiskami, a puste trybuny straszą zarówno zawodników, jak i fanów przed telewizorami.
D jak DIEGO – 25 listopada świat obiegła informacja o śmierci Diego Armando Maradony. „Boski Diego” uznany został, obok legendarnego Pelé, za najwybitniejszego piłkarza w historii. Argentyński bóg futbolu zmarł na skutek zawału serca. W rodzinnym kraju ogłoszono trzydniową żałobę narodową. Żegnały go tłumy fanów oraz wybitne osobistości z całego świata.
E jak E-SPORT – W branży gier komputerowych planowane eventy ograniczyła pandemia koronawirusa. Większość turniejów odbyła się online, bez udziału kibiców. Sympatycy śledzili poczynania swoich ulubionych drużyn w internecie, a zawodnicy mierzyli się ze sobą najczęściej z własnych domów. Do rekordowych liczb wzrosła oglądalność wydarzeń na portalach streamingowych.
F jak FOGO UNIA LESZNO – Najbardziej utytułowany klub żużlowy w Polsce potwierdził swoją dominację w lidze. Biało-Niebiescy po raz czwarty z rzędu sięgnęli po tytuł. Cały sezon Byki konsekwentnie realizowały założone cele, wygrywając rundę zasadniczą i meldując się w półfinale. W finale leszczynianie rozgromili Moje Bermudy Stal Gorzów.
G jak GIRO ROSA – Tegoroczny Tour de France pań, jak określa się wyścig Giro Rosa, okazał się szczęśliwy dla Katarzyny Niewiadomej. Kolarka wywalczyła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zawodów. Tym samym stała się pierwszą Polką, która zdołała wejść na podium najbardziej prestiżowego wyścigu kobiecego na świecie. Włoski sukces poprzedziła brązem ME.
H jak HAMILTON – Rok 2020 był dla Brytyjczyka wyjątkowy z kilku powodów. Pierwszym są niewątpliwie kolejne sportowe sukcesy. Siódmy tytuł mistrza świata F1 zrównał go na liście wszechczasów z Michaelem Schumacherem. Kierowca Mercedesa wyprzedził już Niemca w liczbie wygranych wyścigów Grand Prix. Hamilton zaangażował się także w walkę z rasizmem i nierównościami.
I jak IGRZYSKA – Igrzyska, których nie było. Na najważniejszą sportową imprezę przyszło nam czekać dłużej niż zazwyczaj. Ucierpieli jednak przede wszystkim sportowcy. Musieli modyfikować plany i głowić się nad tym, jak przygotować formę na nowy termin. Ten, tak jak i losy zawodów, długo był niewiadomą. Finalnie wydarzenie przeniesiono na następny rok.
J jak JESIEŃ – Ta pora roku zawsze oznaczała początek nowego sezonu dla większości sportów drużynowych. W 2020 była ona jednak wyjątkowo intensywna. Lockdown i dłuższy sezon 2019/20 spowodowały, że wiele imprez zostało ściśniętych w bardzo krótkim okresie. Dla kibiców to raj, dla zawodników już niekoniecznie. Są obawy, czy przeciążenia nie spowodują plagi kontuzji.
K jak KOBE – Styczeń dla fanów koszykówki był bardzo smutnym miesiącem. W wypadku helikoptera zginęła jedna z największych współczesnych ikon tego sportu – Kobe Bryant. Amerykanin był pięciokrotnym mistrzem NBA i dwukrotnym mistrzem olimpijskim. Całą karierę występował w Los Angeles Lakers. W wypadku życie straciła także jego córka Gianna i siedem innych osób.
L jak LEWANDOWSKI – Napastnik Bayernu Monachium popisywał się kapitalną formą strzelecką. W sezonie 2019/20 w 31 meczach w Bundeslidze 34 razy umieszczał futbolówkę w bramce rywali. W Lidze Mistrzów dorzucił kolejne 15 trafień w 10 spotkaniach. Według wielu ekspertów Lewandowski miał największą szansę w karierze, by sięgnąć po prestiżowe trofeum Złotej Piłki.
Ł jak ŁAMANIE ZALECEŃ – Powrót do rywalizacji był możliwy tylko dzięki opracowaniu precyzyjnych wytycznych, zmniejszających ryzyko zakażenia koronawirusem. Niestety część zawodników nie podchodziła do tego zbyt poważnie. Czy to kolacja w restauracji, czy też impreza w apartamencie. Tym bardziej brawa należą się zachowującym ostrożność. Dzięki nim mamy co oglądać!
M jak MŁODZIEŻ W KADRZE – W tym roku w kadrze Jerzego Brzęczka pojawiły się nowe nazwiska. Największym szturmem do reprezentacji Polski wdarli się Michał Karbownik oraz Jakub Moder. Obaj są już zawodnikami angielskiego Brighton. Przyzwoite występy zaliczyli także inni debiutanci w reprezentacji, którzy w przyszłości mogą stać się piłkarzami podstawowego składu.
N jak NIEMIECKI PORZĄDEK – Bundesliga była pierwszą z czołowych europejskich lig, która wróciła do zmagań po zamrożeniu sportu wiosną. By to umożliwić, niemiecka federacja wprowadziła szereg obostrzeń i reżim sanitarny. Opracowała plan, który od A do Z określał warunki przebiegu spotkań czy zasady kontaktów między piłkarzami. Finalnie sezon udało się dograć do końca.
O jak ODWOŁANE IMPREZY – Tegoroczny kalendarz sportowy został storpedowany przez pandemię koronawirusa. W pierwotnym terminie nie odbyło się czerwcowe Euro 2020, Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce czy światowy czempionat w lotach. Lista odwołanych lub przełożonych zawodów i imprez jest jednak dużo dłuższa. Organizatorzy wielu wydarzeń z nadzieją patrzą na nadchodzący rok.
P jak PANDEMIA – Koronawirus nie oszczędził również świata sportu. Na chwilę całkowicie go zatrzymał, a później zupełnie odmienił. Pandemia dla klubów i federacji to drastyczny spadek przychodów, w tym także ryzyko bankructwa. Z kolei dla zawodowców powikłania po COVID-19 mogą oznaczać długi rozbrat z treningiem, a w ekstremalnych przypadkach nawet koniec kariery.
R jak ROLAND GARROS – Obiekt nazwany imieniem francuskiego pilota stał się areną największego triumfu w historii polskiego tenisa. 10 października Iga Świątek, jako pierwsza reprezentantka naszego kraju, wygrała singlową rywalizację w Wielkim Szlemie. 19-latka w finale French Open pokonała Sofię Kenin, wcześniej ogrywając m.in. rozstawioną z jedynką Simonę Halep.
S jak SKOCZKOWIE – To był kolejny udany rok dla polskiej kadry. Mimo wczesnego zakończenia sezonu 2019/20 na konto reprezentacji wpadły nowe trofea. Dawid Kubacki zwyciężył w 68. Turnieju Czterech Skoczni, a Kamil Stoch po raz drugi triumfował w cyklu Raw Air. Dodatkowo Piotr Żyła stanął na najniższym stopniu podium Pucharu Świata w lotach.
T jak TYCZKA – Ustanowić rekord świata, a kilka dni później go poprawić – to osiągnięcie, które charakteryzuje absolutnie fenomenalnych sportowców. Armand Duplantis skokiem na 6,18 m tylko wyśrubował i tak już należący do niego rekord. Tyczkarz w tym roku pobił też 26-letni rekord na stadionie. Wydaje się, że granic swoich możliwości wciąż nie osiągnął.
U jak UFC – Amerykańska organizacja MMA była jedną z pierwszych międzynarodowych federacji sportowych, która wznowiła rywalizację po pandemicznej przerwie. Dla polskich kibiców ważniejsze jest jednak to, że 27 września w Abu Zabi Jan Błachowicz został pierwszym Polakiem dzierżącym mistrzowski pas. W walce o tytuł pokonał przez techniczny nokaut Dominicka Reyesa.
W jak WALKA O PRAWA KOBIET – Błyskawice, które w ostatnim czasie wprost zalały ulice, pojawiły się również na siatkarskich parkietach. Demonstrowanie przez zawodniczki poparcia dla protestów kobiet miało się nie spodobać niektórym klubom Tauron Ligi oraz ich sponsorom, czyli spółkom Skarbu Państwa. Według Joanny Wołosz siatkarki próbowano „pacyfikować”.
Z jak ZMARZLIK – W tegorocznym cyklu Grand Prix Bartosz Zmarzlik wywalczył tytuł najlepszego żużlowca globu po raz drugi z rzędu. Jest to pierwsza taka sytuacja od 2008 roku, kiedy to Duńczyk, Nicki Pedersen, obronił mistrzostwo świata wywalczone rok wcześniej. Wychowanek Stali Gorzów przez wielu już jest uważany za najlepszego polskiego zawodnika w historii.
Paulina PSZCZÓŁKOWSKA
Rafał WANDZIOCH
Bartosz GLAPIAK