Fundacja Jeden Uniwersytet oraz Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM zapraszają wszystkich studentów do udziału w wyjątkowym wydarzeniu – „Spotkaniu Pokoleń – Studencki Poznań 1945-1989”, którego głównym założeniem jest spotkanie absolwentów-seniorów poznańskich uczelni wraz z ich obecnie studiującymi przedstawicielami. JM Rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza Prof. Bogumiła Kaniewska objęła wydarzenie patronatem honorowym.
– Studencki Poznań to pierwsze wydarzenie z cyklu „Spotkanie Pokoleń”, które ma na celu przybliżyć studentom to, co było lata temu. W tym wypadku będzie okazja porozmawiać z przedstawicielami najstarszego pokolenia studentów, którzy studiowali w Poznaniu nawet w latach 50. – mówi Dariusz Janiec, wiceprezes Fundacji Jeden Uniwersytet.
Przy okazji spotkania odbędzie m.in. debata byłych przewodniczących rad okręgowych i rad wojewódzkich, którzy działali w ramach Zrzeszenia Studentów Polskich, a więc odpowiednika samorządu studenckiego w naszych czasach. Przewodniczącym pytania zadawać będą studenci z Koła Najnowszej Historii Politycznej.
– Te osoby nigdy wcześniej nie spotkały się w tak szerokim gronie. Mówimy tutaj o 25 latach różnicy między najmłodszym i najstarszym członkiem debaty. To niepowtarzalna okazja, aby poznać ich historię, a także porozmawiać i posłuchać o różnicach w życiu studenckim na przestrzeni lat – dodaje Dariusz Janiec.
Studencki Poznań to również okazja do rozpoczęcia międzypokoleniowego dialogu, ale również wymiany poglądów i doświadczeń ponad występującymi podziałami i często gorszącymi stereotypami w życiu publicznym.
Studencki Poznań 1945-1989. Harmonogram
Spotkanie odbędzie się w piątek, 19 listopada na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.
Ramowy program wydarzenia:
- 10:30 – Otwarcie Spotkania Pokoleń przez władze uczelni i wydziału,
- 10.40 – 11.00 – Po co tu jesteśmy? – Zbigniew Theus ze Zrzeszenia Studentów Polskich w latach 1964-1970 i Dariusz Janiec rocznik studencki 2004-2010 dzisiaj Wiceprezes Fundacji na Rzecz Integracji Środowiska Akademickiego Jeden Uniwersytet,
- 11.00 – 11.15 – Środowiskowi liderzy o organizacji studenckiej ZSP i SZSP z perspektywy historycznej – referują studenci z Koła Naukowe Politologów i Dziennikarzy, prowadzący Jan Szambelańczyk, Wiceprzewodniczący Zarządu Wojewódzkiego SZSP w Poznaniu,
- 11.15 – 13.00 – „Po co nam to było po co?” debata liderów ZSP i SZSP,
- 13.00 – 14.30 – Kuluarowa kontynuacja debaty liderów przy lunchu,
- 14.30 – 17.00 – „Jak to się działo – jak się działało” panele branżowe (równoległe, do wyboru):
- samorządność studencka,
- kultura,
- turystyka,
- działalność zagraniczna,
- media,
- 17.00 – 18.00 – Dogrywka debat branżowych przy kawie,
- 18:00 – 19.00 – Zamiast podsumowania: „Spotkanie Kolesi” – Jacek Fedorowicz, Zenon Laskowik, Grzegorz Tomczak i inni…
Studencki Poznań 1945-1989. Uczestniczyć można zarówno online, jak i na żywo
Chętni w dniu wydarzenia będą mogli zapisać się na specjalną listę na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM i wziąć udział w wybranych panelach – warto mieć jednak na uwadze, że liczba miejsc w salach wykładowych będzie ograniczona.
Dla osób, które nie będą uczestniczyć w wydarzeniu na żywo, dostępna będzie całodniowa relacja na stronie: https://www.facebook.com/events/879390982767470/?active_tab=about
W wydarzeniu na Facebooku będą pojawiać się też nowe informacje dotyczące Studenckiego Poznania 1945-1989.
Wydarzenie jest elementem grantu „Seniorzy Seniorom”, którego założeniem jest aktywizacja absolwentów i emerytowanych pracowników oraz włączenie ich do działań skierowanych do środowiska akademickiego i mieszkańców miasta Poznania. Działania realizowane są w ramach współpracy UAM, Fundacji Jeden Uniwersytet z Uniwersytetem Górnej Alzacji przy wsparciu Fundacji Fundusz Współpracy.
Oliwia TROJANOWSKA