Złote Globy: tradycja, kontrowersje i triumfy w świecie rozrywki. Wyniki 82 edycji wręczenia nagród.

Statuetki Złotych Globów / Źródło: AFP/ FMT

Początek roku jest najgorętszym czasem w świecie kina. Gdy sezon nagród jest pełni, ciężko jest być na bieżąco ze wszystkimi wyróżnieniami, które przyznawane są wielu produkcjom w rozmaitych kategoriach. Jednak w czasie oczekiwania na największe filmowe wydarzenie roku, jakim jest gala wręczenia Oscarów, warto przyjrzeć się wynikom innych prestiżowych konkursów.  Na początku stycznia po raz 82 rozdano Złote Globy.

Złoty Glob to dzisiaj jedna z najbardziej ekskluzywnych nagród filmowych i telewizyjnych. Przyznany pierwszy raz w 1944 roku ma niemal tak długą tradycję jak Nagrody Akademii. Statuetki wręczane są w 15 kategoriach przeznaczonych dla filmów kinowych oraz w 12 skierowanych do seriali i programów telewizyjnych. Ponadto wręczane są dwie nagrody honorowe. W jury, które przyznaje nominacje, a następnie wyłania laureatów, zasiadają amerykańscy dziennikarze specjalizujący się w przemyśle rozrywkowym. Fundatorem nagrody jest Golden Globe Foundation, która od 2023 roku prowadzona jest przez Dick Clark Productions. Gala wręczenia statuetek zazwyczaj odbywa się w styczniu i ma miejsce w Beverly Hills, ale co roku tysiące widzów bierze w niej udział dzięki transmisji internetowej oraz emisji telewizyjnej.

Nieodłączną częścią historii Złotych Globów jest Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej (Hollywood Foreign Correspondent Association), które jeszcze do 2023 roku było odpowiedzialne za Golden Globe Foundation. Tę organizację założoną w 1943 roku w Los Angeles tworzyli dziennikarze pragnący sformalizować swoje stosunki z wytwórniami filmowymi, co miało ułatwić publikację wiadomości ze świata kina w prasie zagranicznej. To właśnie to stowarzyszenie powołało do życia nagrodę Złotego Globu, która przez pierwsze dwa lata przyznawana była w formie zwoju, a dopiero później przyjęła kształt globusa. 

Budowanie prestiżu w obliczu skandalu. Jakie jest źródło kontrowersji otaczających Złote Globy? 

Na przestrzeni lat wokół tematu tego prestiżowego wyróżnienia nie jeden raz pojawiały się kontrowersje. Pierwszy skandal miał miejsce w 1968 roku, kiedy to Federalna Komisja Łączności oskarżyła organizatorów o wprowadzenie widzów w błąd w kwestii metody wyłaniania laureatów Złotych Globów. Sytuacja ta skutkowała zaprzestaniem transmitowania imprezy przez NBC. Relacja z gali wróciła do telewizji w 1973 roku za pośrednictwem stacji Metromedia. Sprawa ta ciągnęła się aż do 1996 roku, w którym organizatorzy gali ponownie zawarli umowę z NBC. Stało się to za sprawą wytwórni Dick Clark Productions odpowiedzialnej za produkcję wydarzenia od lat 80. Jednym z wymagań firmy dotyczących współpracy z organizatorami gali była jej transmisja przez NBC. 

Kolejne kontrowersje związane ze Złotymi Globami zostały nagłośnione w 2021 roku, kiedy to media doniosły, że w skład Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej od ponad 20 lat nie wchodzi żadna czarnoskóra osoba. W odpowiedzi na skandal, który wyniknął z tych wiadomości, organizatorzy zapowiedzieli poszerzenie grona Stowarzyszenia dbając przy tym o zachowanie jego różnorodności. Zmiany te miały zostać wdrożone jako część pakietu reform, którego zadaniem było ułatwienie organizatorom rozliczenia gali. W ramach pakietu przewidziano także nowe stanowiska oraz zmiany w zakresie kadencyjności członków. Ten plan spotkał się z bojkotem ze strony koncernów medialnych, takich jak Amazon, Netflix czy NBC, które odmówiło transmisji wydarzenia w 2022 roku. Firmy nie wierzyły, że wprowadzenie tych zmian zakończy się sukcesem. Opracowany przez organizatorów pakiet reform nie zawierał żadnych szczegółów i rzeczywistych rozwiązań mających ułatwić rozliczanie gali. Mimo odpowiedzi Stowarzyszenia, które ułożyło harmonogram wprowadzania nowego planu w życie, w 2022 roku wręczenie Złotych Globów odbyło się bez transmisji telewizyjnej i z ograniczoną liczbą gości. W wyniku tej sprawy za pośrednictwem spółki holdingowej Eldridge Industries, do której należy Dick Clark Productions, powołano do życia nowy podmiot. Przejął on prawa do własności intelektualnej Złotych Globów. Do jego zadań należy nadzór nad modernizacją i profesjonalizmem wydarzenia, a także dbanie o różnorodność wśród jury. Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej, które wówczas dalej prowadziło działalność filantropijną jako organizacja non-profit, w 2023 roku przekształcone zostało w Golden Globe Foundation. Właśnie wtedy oficjalnie przeniesiono wszystkie aktywa oraz prawo do własności intelektualnej do Dick Clark Productions.

82 Złote Globy: laureaci, którzy rozświetlili Beverly Hills

Nominacje do 82 edycji nagrody opublikowane zostały 9 grudnia. Wśród wyróżnionych produkcji na prowadzenie wysunęły się takie filmy jak „Wicked”, „Substancja”, „Brutalista”, „Emilia Pérez” i „Anora”. Wśród programów telewizyjnych największe szanse za zwycięstwo miały „Shogun”, „Hacks”, „The Bear” oraz „Zbrodnie po sąsiedzku”. Konkurencja bez wątpienia była ogromna, zatem jury stanęło przed trudnym wyborem. Które produkcje zostały najbardziej docenione na ostatniej gali wręczenia Złotych Globów?

Tegoroczna impreza odbyła się 5 stycznia w Beverly Hills, jednak za pomocą transmisji CBS i Paramount+ oglądać ją mogli widzowie z całego świata. Grono laureatów bez wątpienia jest różnorodne. Najwięcej, bo aż cztery statuetki, zdobył film „Emilia Pérez”. Opowiada on o pracującej dla dużej korporacji prawniczce, które zostaje zatrudniona przez lidera organizacji kryminalnej. Ta hiszpańskojęzyczna produkcja została doceniona za drugoplanową rolę żeńską i najlepsza piosenkę oryginalną. Dodatkowo otrzymała statuetkę dla najlepszej komedii lub musicalu oraz dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. „Brutalista” także cieszył się wyróżnieniem w kilku kategoriach. Przyznano mu nagrodę za najlepszy dramat, za reżyserię oraz za pierwszoplanową rolę męską. Pozostałe nominowane produkcje otrzymały po jednej nagrodzie: „Challengers” za najlepszą ścieżkę dźwiękową, pochodzący z Łotwy „Flow” za najlepszy film animowany,  „I’m still here” za najlepszą rolę żeńską w dramacie, „A different man” za najlepszą rolę męską w komedii lub musicalu, „Substancja” za najlepszą rolę żeńską w komedii lub musicalu, nakręcony w Polsce „Prawdziwy ból” za najlepszą męską rolę drugoplanową, „Konklawe” za najlepszy scenariusz, a „Wicked” wyróżniono za jego filmowe i box- office’owe osiągnięcia. Wśród seriali i programów telewizyjnych na prowadzenie wysunął się „Shogun”, który wygrał w czterech kategoriach. Produkcję uznano za najlepszy dramat i doceniono jego obsadę. Za swoje występy w „Shogunie” aktorzy zdobyli nagrody za najlepszą rolę męską w serialu dramatycznym, najlepszą rolę żeńską w serialu dramatycznym oraz najlepszą męską rolę drugoplanową w telewizji. „Hacks” otrzymało statuetki jako najlepszy serial komediowy lub musical oraz za najlepszą rolę żeńską w serialu komediowym lub musicalu. „Reniferek” wygrał jako najlepszy serial limitowany, serial antologia lub film telewizyjny, a także zwyciężył w kategorii dla najlepszej aktorki drugoplanowej w telewizji. W pozostałych kategoriach zwyciężyły: „The Bear” za najlepszą rolę męską w serialu komediowym lub musicalu, „Pingwin” za najlepszą rolę męską w serialu limitowanym, serialu antologii lub filmie telewizyjnym, „Detektyw: Kraina Nocy” za najlepszą rolę żeńską w serialu limitowany, serialu antologii lub filmie telewizyjnym oraz „Single Lady” jako najlepszy stand- up.

Tegoroczna gala Złotych Globów pokazała, że nagroda wciąż zajmuje szczególne miejsce w świecie filmu i telewizji. Różnorodność laureatów i wyróżnionych produkcji odzwierciedla bogactwo współczesnego przemysłu rozrywkowego, który nieustannie się rozwija i zachwyca widzów na całym świecie. Od ambitnych dramatów, przez komedie, po seriale i programy telewizyjne. Każdy z nagrodzonych projektów wnosi coś wyjątkowego, podkreślając, jak ważna jest kreatywność i zaangażowanie w tworzeniu kultury. Złote Globy, mimo wyzwań, jakie pojawiły się w ich historii, pozostają symbolem prestiżu oraz inspiracją zarówno dla doświadczonych twórców, jak i tych, którzy dopiero marzą o wejściu na scenę międzynarodową. Wciąż wyznaczają standardy w docenianiu najlepszych osiągnięć w sztuce filmowej i telewizyjnej, często będąc jednocześnie świadectwem siły opowiadanych historii. Nie ma wątpliwości, że Złote Globy pozostaną jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu przemysłu rozrywkowego, z niecierpliwością wyczekiwanym zarówno przez twórców, jak i widzów na całym świecie.

Zofia WOJEWODA